„Komisja morderstw" odc. 4
Komisja morderstw (fot. TVP)

W nowoczesnych zakładach mięsnych w Ząbkowicach Śląskich trwa uroczystość jubileuszowa. Na pobliskich łąkach ginie pozostawiona na chwilę 5 - letnia córeczka obsługującego jubileusz fotoreportera. W miejscu, gdzie zniknęła, zrozpaczony ojciec znajduje wygrzebany z ziemi szkielet ludzkiej dłoni... Obecny na jubileuszu wnuk niemieckiego właściciela zakładu zgłasza na policji, że mogą to być szczątki jego dziadka, po którym po 1945 roku słuch zaginął.

Podczas kopania fundamentów pod hotel, odkryte zostają podziemne magazyny przedwojennej Poczty Głównej w Breslau. Jedna z przechowywanych tu niedoręczonych przesyłek ma makabryczną zawartość: dwie zmumifikowane główki dziecięce. To sprawa w sam raz dla nowo powstałego Wydział Spraw Niewyjaśnionych KW Policji we Wrocławiu. Jego pracownicy: szefowa Alicja Grześkowiak, aspirant Dominik Hertz i młodszy inspektor Maciej Stasiński spotykają się w ruinach dawnej Poczty. Alicję i Macieja łączy bolesna tajemnica ze wspólnej przeszłości... Żeby rozwiązać sprawę będą musieli wznieść się ponad wzajemne urazy oraz wypracować technikę dochodzenia w wypadku przestępstwa popełnionego przed kilkudziesięciu laty.


W paczce z czaszkami jest zakrwawiona chusteczka z inicjałami BH, na wewnętrznej stronie papieru w który zapakowana była przesyłka, śledczy odnajdują odciski palców,. Przedzierając się przez archiwa ustalają, że ofiarami są dzieci Brigide Hoym, córki znanego wrocławskiego lekarza i kardiologa. Zostały one porwane w latach 30 - tych przez asystenta profesora Hoyma, Izaaka Silbermanna, któremu udało się uciec przed wymiarem sprawiedliwości. Z akt tamtej sprawy aż bije niedbałość i błędy w dochodzeniu: można odnieść wrażenie, że nikomu nie zależało na złapaniu sprawcy. Gdy okazuje się, że Izaak Silbermann nadal żyje, mieszka w Monachium a ponadto został w 1968 roku oskarżony przez władze polskie o porwanie dwójki dzieci z Domu Dziecka, Alicja i Maciej udają się na rozmowę z nim. Alicja jest przekonana, że ma do czynienia z pedofilem i mordercą.


"Komisja morderstw"
Reżyseria: Jarosław Marszewski, Adrian Panek
Scenariusz: Krzysztof Kopka 
Zdjęcia (film/reportaż): Marek Traskowski
Obsada: Arkadiusz Bazak, Zbigniew Stryj,
Roman Garncarczyk i inni 

Emisja w TVP1: poniedziałek, 12 czerwca godz. 23.00

reklama
reklama