„Ziarno prawdy"
Robert Więckiewicz w filmie "Ziarno prawdy" (fot. TVP)

Adaptacja powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego w reżyserii Borysa Lankosza. Rozczarowany prokurator żegna się z Warszawą i przenosi się do Sandomierza. Tam spada na niego śledztwo w sprawie dziwnego morderstwa cenionej działaczki społecznej.

Film "Ziarno prawdy" (2015) to adaptacja powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego w reżyserii Borysa Lankosza, twórcy filmu "Rewers".

Jest wiosna 2013 roku, prokurator Teodor Szacki nie pracuje już w Warszawie, pożegnał się z przeszłością i karierą, by przenieść się do Sandomierza. Tu zaczyna nowe wspaniałe życie", ale dość szybko spotyka go rozczarowanie. W obcej i nieprzyjaznej rzeczywistości rozgoryczony Szacki prowadzi śledztwo w sprawie dziwacznego morderstwa, którego ofiara to sandomierska działaczka społeczna, kobieta szanowana i ceniona, o nieskazitelnej reputacji.

Dochodzenie napotyka piętrzące się przeszkody i ścianę milczenia, a jednocześnie towarzyszy mu gorączka medialna. Ważnym kontekstem staje się bolesny splot relacji polsko - żydowskich oraz historia, która wydarzyła się przeszło sześćdziesiąt lat wcześniej... Wśród zagadek i kłamstw Teodor Szacki będzie próbował odnaleźć ziarno prawdy.

"Ziarno prawdy"

Reżyseria: Borys Lankosz
Scenariusz: Borys Lankosz, Zygmunt Miłoszewski
Zdjęcia: Łukasz Bielan
Scenografia: Magdalena Dipont, Robert Czesak
Muzyka: Abel Korzenioski.
Obsada:  Robert Więckiewicz, Jerzy Trela, Madalena Walach, Aleksandra Hamkało, Krzysztof Pieczyński, Andrzej Zieliński, Modest
Ruciński, Joanna Sydor i inni

Emisja w TVP1: poniedziałek, 22 stycznia godz. 22.10

reklama
reklama