Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów 2019 we Wrocławiu
Foto: Paweł Siciński- EWTN Polska

Jako pierwsza została wręczona nagroda honorowa, która jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie filmu. Ks. Piotr Wiśniowski, rzecznik prasowy Festiwalu ogłosił, że statuetkę Maksymiliana otrzymuje ks. prof. Marek Lis – teolog, filmoznawca, profesor na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, członek jury ekumenicznego na festiwalach filmowych, między innymi w Cannes. Na co dzień wielki entuzjasta kina i bardzo skromny człowiek. 


Niezwykle prestiżową nagrodą jest nagroda przyznawana w kategorii „Film, który zmienia życie”. Patronem nagrody jest Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Do statuetki Maksymiliana dołączona została nagroda pieniężna w wys. 4000 zł, a także wieczne pióro od Pana Prezydenta. W tym roku nagroda weszła w posiadanie Rafael Film za dystrybucję filmu NIEPLANOWANE w reż. C. Konzelman, C. Soloman. Nagrodę odebrał Pan Przemysław Wręźlewicz, dyrektor Rafael Film. 

Już tradycyjnie na Festiwalu wręczana jest nagroda od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Werdykt odczytał i nagrodę dla filmu WOJOWNICY MARYI w reż. Dariusza Kuciewicza wręczył Pan prof. Janusz Kawecki, członek i delegat Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Oprócz dyplomu zwycięzca otrzymał 5 000 zł. 

Nagrodę specjalną w ramach Festiwalu przyznaje także Związek Gmin Związanych z Życiem św. Maksymiliana Marii Kolbego. W imieniu Związku, nagrodę pieniężną w wys. 2 000 zł dla filmu WOJOWNICY MARYI w reż. Dariusza Kuciewicza wręczył o. Jacek Staszewski. 

Poza konkursem głównym toczy się zawsze konkurs młodych filmowców. Więcej o tej inicjatywie opowiedział ks. Jerzy Babiak – dyrektor Liceum Salezjańskiego we Wrocławiu i koordynator konkursu. Nagroda wys. 4 000 zł i statuetka św. Jana Bosco trafiła do Marka Hajduka za film DEBIUT. 

W głosowaniu publiczności byli zdecydowani faworyci zarówno w kategorii filmu dokumentalnego jak i filmu fabularnego. Spośród filmów dokumentalnych najwięcej głosów zdobył obraz MIŁOŚĆ I MIŁOSIERDZIE w reż. Michała Kondrata, zaś spośród filmów fabularnych nagrodę publiczności otrzymał film BOŻE CIAŁO w reż. Jana Komasy. Nagrodę rzeczową otrzymała także jedna z osób oddających głosy na filmy konkursowe. 

W tym roku szczęście dopisało Pani Grażynie Pleśniak. Swoje werdykty na Gali odczytało także Jury konkursu na Najlepszy Film Dokumentalny i Jury konkursu na Najlepszy Film Fabularny.

W kategorii filmów dokumentalnych obrazy oceniało Jury w składzie: DR STANISŁAW KRÓLAK (przewodniczący) – dziennikarz, publicysta, twórca kanału TVP Historia, wykładowca Wyższej Szkoły Dziennikarskiej im. Melchiora Wańkowicza. 


VLADYSLAV ROBSKYI – Dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Filmu Prawosławnego „Pokrov” w Kijowie. Autor wielu filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych. 

ROBERT WRZOSEK – aktor i reżyser, był m.in. aktorem Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Zagrał w wielu serialach i nakręcił także własny film fabularny. Decyzją Jury GRAND PRIX, czyli statuetkę św. Maksymiliana oraz nagrodę pieniężną w wys. 10 000 zł otrzymał film WOJOWNICY MARYI w reż. Dariusza Kuciewicza. 

Jury dokumentalne przyznało także jedno wyróżnienie. Otrzymał je film WOŁANIA POLAKÓW NA KRESACH w reż. Jerzego Sokalskiego. W imieniu reżysera statuetkę ufundowaną przez Jury odebrała aktorka Irena Rudnicka. Nagrodę dla Najlepszego Filmu Fabularnego przyznawało Jury w składzie: 

ANASTASIA ROBSKYA - Psycholog i Pedagog. Absolwentka Narodowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Kijowie. Sekretarz Biura i Dyrektor Rady Programowej Festiwalu Filmowego Pokrov w Kijowie 

O. PROFESOR WITOLD KAWECKI (przewodniczący) – redemptorysta, profesor nauk teologicznych, specjalista z zakresy teologii moralnej. Wykładowca, między innymi, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Filmoznawca i publicysta. 

JAROSŁAW PERDUTA – menedżer kultury, były dziennikarz i producent telewizyjny, politolog, samorządowiec. Obecnie dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego. 

Decyzją Jury GRAND PRIX, czyli statuetkę św. Maksymiliana oraz nagrodę pieniężną w wys. 10 000 zł otrzymał film ETER w reż. K. Zanussiego. Wyróżnienie zaś zostało przyznane dla filmu BOŻE CIAŁO w reż. Jana Komasy.

reklama
reklama