Strażnik Pamięci 2017
Nagroda Strażnik Pamięci (fot. Do Rzeczy)

Tomasz Bagiński, Jarosław Marek Rymkiewicz, Stowarzyszenie Ofiar Obławy Augustowskiej, Stowarzyszenie Rodzina Ponarska oraz Fundacja PGNiG nominowani do nagrody Strażnik Pamięci 2017

.

Tomasz Bagiński, Jarosław Marek Rymkiewicz, Stowarzyszenie Ofiar Obławy Augustowskiej, Stowarzyszenie Rodzina Ponarska, Fundacja PGNiG i Maciej Radziwiłł zostali nominowani do nagrody Strażnik Pamięci 2017. To piąta edycja projektu, w którym tygodnik „Do Rzeczy” nagradza osoby i instytucje w sposób szczególny dbające o odnowienie, przechowanie lub przywrócenie pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski. 


Laureatów poznamy podczas uroczystej gali 8 listopada 2017 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. 

Finalistów tegorocznej edycji wybrała Kapituła Strażnika Pamięci, w której zasiadają m.in.: marszałek Sejmu Marek Kuchciński, Czesław Bielecki, Sławomir Cenckiewicz, Olgierd Cieślik, Krzysztof Czabański, Przemysław Mrozowski, Jan Lubomirski, Jacek Sobala i Marcin Wolski. Kapitule przewodniczy redaktor naczelny „Do Rzeczy”, Paweł Lisicki. Nagroda STRAŻNIK PAMIĘCI jest przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii TWÓRCA wyróżnienie może otrzymać osoba lub osoby fizyczne, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii INSTYTUCJA tytuł Strażnika Pamięci mogą otrzymać muzea, stowarzyszenia, fundacje, organizacje nowopowołane lub te, które w minionym roku podjęły nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii MECENAS nagrodę otrzymuje podmiot publiczny lub komercyjny, który w szczególny sposób materialnie wspiera dbałość o pamięć historyczną. 
 
Pełna lista nominowanych do Nagrody Strażnik Pamięci 2017: 

Kategoria TWÓRCA:

1) Twórcy filmu „Niezwyciężeni” – za atrakcyjną promocję historii Polski z wykorzystaniem mediów społecznościowych. 
2) Alina Czerniakowska – za wieloletnią samotną walkę i filmowy zapis prawdy o polskim wymiarze sprawiedliwości. 
3) Prof. Mikołaj Iwanow – za podjęcie tematu „operacji polskiej NKWD” 1937 – 1938. 
4) Jarosław Marek Rymkiewicz – za całokształt twórczości ożywiającej i reinterpretującej polską historię 
5) Jan Sadkiewicz – za wysiłek edytorski i wydanie w ramach wydawnictwa „Universitas” dzieł zebranych Stanisława Cata-Mackiewicza

Kategoria INSTYTUCJA:


1) Kancelaria Prawna Lecha Obary – za działania prawne w celu obrony dobrego imienia Polski i protest wobec określenia „polskie obozy koncentracyjne”. 
2) Stowarzyszenie Ofiar Obławy Augustowskiej – za wysiłki w docieraniu do prawdy o zbrodni NKWD na ziemi augustowskiej oraz w upamiętnianiu ofiar sowieckiej przemocy. 
3) Stowarzyszenie Rodzina Ponarska – za toczone w trudnym otoczeniu działania w celu upowszechnieniu prawdy o okrutnej zbrodni dokonanej na Wileńszczyźnie przez oddziały niemieckie oraz ich litewskich kolaborantów. 
4) Organizatorzy akcji „Różaniec do granic” – za inspirację – w 140. rocznicę objawień w Gierzwałdzie i 100-lecie Fatimy – narodowego zrywu modlitewnego nawiązującego do wielkich tradycji ludowej pobożności. 
5) Fundacja Łączka i Tadeusz Płużański - za walkę o pamięć i szacunek dla Wyklętych-Niezłomnych. 

Kategoria MECENAS:

1) Fundacja PGNiG – za projekt „Recovering Forgotten History - Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich: 2006-2017". 
2) Maciej Radziwiłł – za finansowanie z prywatnych środków wielu inicjatyw – w Polsce i poza jej obecnymi granicami – związanych z historią rodu Radziwiłłów, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Pierwszej Rzeczpospolitej 

Honorowy patronat nad V edycją Strażnik Pamięci objął Marszałek Sejmu, Marek Kuchciński. Partnerami strategicznymi piątej edycji konkursu Strażnik Pamięci są PKN Orlen i Energa. Partnerem głównym jest PGNiG. Partnerem wydarzenia są Lotto, Fundacja Książąt Lubomirskich oraz Poczta Polska, a mecenasem – Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Patronat medialny sprawuje Telewizja Polska. 

Konkurs Strażnik Pamięci odbywa się od 2013 r. Laureatami pierwszej edycji zostali twórcy serialu „Czas Honoru”, instytucje zaangażowane w projekt poszukiwań i identyfikacji ofiar komunizmu pochowanych na „Łączce” oraz Bank Zachodni WBK. W drugiej edycji nagrodzono prof. Andrzeja Nowaka, portal Polskieradio.pl oraz firmę Tauron Polska Energia – za wkład w realizację filmu Jack Strong. W 2015 r. nagrody odebrali Dariusz Malejonek za projekt „Panny Wyklęte”, Reduta Dobrego Imienia oraz Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek – sponsorzy Masztu Wolności na Rondzie Zgrupowania AK Radosław w Warszawie. W czwartej edycji konkursu Strażnikami Pamięci zostali uhonorowani twórcy filmu „Wołyń”, Stowarzyszenie Memoriał oraz PWPW.

reklama
reklama