AUKSODRONE
AUKSODRONE

Jedna orkiestra, jeden dyrygent, jedno miejsce. Trzy dni, dwadzieścia siedem wydarzeń, nieskończoność możliwości. AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy zaprasza do Mediateki na pierwszą edycję festiwalu AUKSODRONE, który odbędzie się w dniach 5-7 października br.

Marek Moś – wybitny skrzypek, dyrygent i kameralista – poprowadził swój zespół przez najlepsze sale koncertowe, by wreszcie urządzić sobie własny, gościnny dom w tyskiej Mediatece. AUKSODRONE to przede wszystkim dziewięć koncertów poświęconych w 2018 roku muzyce współczesnej, jazzowej i elektronicznej oraz temu nieokreślonemu fermentowi, który wytwarza się pomiędzy gatunkami. 


Cykl Contemporary Classical otworzą dwa utwory autorstwa Zygmunta Krauzego. „Aus aller Welt stammende” (1973) to przykład Krauzego „muzyki o muzyce” – kompozytor wykorzystał tu melodie ludowe z okolic Sandomierza, dając wykonawcom swobodę w ich równoległej interpretacji. Po raz pierwszy w Polsce zostanie wykonany „Exodus 2016” (2016), poruszająca kompozycja inspirowana dramatyczną sytuacją uchodźców szukających schronienia w Europie. Cykl ma w nazwie współczesną klasykę, ale dochodzi w nim do głosu również najmłodsze pokolenie kompozytorów, kształtujące przyszłe brzmienia polskiej muzyki. Po raz pierwszy w Polsce usłyszymy „Pieśni Kleopatry” Agaty Zubel, utwór na głos i zespół instrumentalny. Źródłem inspiracji dla autorki była tragedia Williama Szekspira „Antoniusz i Kleopatra“. W ostatni dzień festiwalu czeka nas prawykonanie „LA LA LA” (2018), nowego utworu Aleksandra Nowaka, opartego na przetworzonych głosach dzieci. Każdy koncert z tego cyklu poprzedzi krótkie spotkanie z kompozytorem, które odbędzie się w jednym z namiotów w foyer Mediateki. 

Cykl Jazz Icons nie mógł mieć innego charakteru, niż hołd dla Złotej Ery polskiego jazzu. Składać go będzie orkiestra AUKSO i publiczność, a przyjmować – giganci z epoki. Pierwszym koncertem z tego cyklu będzie prezentacja materiału z albumu „Muzyka polska” – powstałego we współpracy z AUKSO – w wykonaniu Andrzej Jagodziński Trio, z gościnnym udziałem znakomitego saksofonisty Henryka Miśkiewicza. Dzień później na scenie Mediateki rozgości się kwintet Zbigniewa Namysłowskiego. Wybitny saksofonista specjalnie na AUKSODRONE przygotuje nowe aranżacje swoich kompozycji. W ostatnim dniu festiwalu Michał Urbaniak z towarzyszeniem swojego zespołu UrbSymphony oraz orkiestry AUKSO zaprezentuje dwie suity, „Sketches of Poland” i „Sketches of Manhattan”.

WARP Recomposed to z jednej strony podopieczni specjalizującej się w elektronice, kultowej brytyjskiej wytwórni Warp Records, z drugiej – wielcy kompozytorzy polskiej muzyki współczesnej. Nie bez powodu jednak nazwę Warp niektórzy tłumaczą jako skrót od Weird And Radical Projects (Projekty dziwne i radykalne), a tak przecież postrzegane były wczesne dzieła Pendereckiego, Lutosławskiego i Panufnika przez ledwie nadążający za nimi świat muzyki poważnej. Wizjonerów z Warp i mistrzów polskiej awangardy łączy więcej, niż można by się spodziewać. Już w pierwszym dniu festiwalu będzie można usłyszeć to w kompozycji „Ufabulum”, którą – w wersji rozpisanej na orkiestrę kameralną – przedstawi Squarepusher, Brytyjczyk uparcie kwestionujący granice muzyki elektronicznej. Pochodząca z RPA wokalistka i producentka Mira Calix zmierzy się z kompozycjami Andrzeja Panufnika, zestawiając je ze swoim nowym utworem „16 weeks”. Radosna kontemplacja narodzin życia, wzrostu, organicznego rozwoju – oto zdaniem Miry Calix punkty wspólne jej kompozycji i „Arbor Cosmica” Panufnika. Cykl zamknie Clark, który przedstawi swoje wizje „Musique funèbre” oraz „Łańcucha I” i „Łańcucha III” Witolda Lutosławskiego.


Koncertom towarzyszyć będą trzy serie warsztatów, realizowane codziennie – równolegle w trzech namiotach sferycznych w foyer Mediateki. Kalina Cyz, autorka cyklu książeczek „Uwerturki” wydanych przez PWM, poprowadzi warsztaty dla najmłodszych melomanów. Dowiedzą się nie tylko, skąd się biorą dźwięki, ale i dokąd mogą nas zaprowadzić. Joanna Bronisławska aka Asi Mina poprowadzi warsztaty dla dzieci nieco starszych. Opowie i pokaże „Jak zrobiona jest muzyka?”, na bazie książki Michała Mendyka i Michała Libery „M.U.Z.Y.K.A” (wydawnictwo Dwie Siostry). Michał Mendyk, dziennikarz, w¬ydawca i kurator, poprowadzi warsztaty dla młodzieży i dorosłych o Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia. Każdego dnia przedstawi jedną z ikon: Krzysztofa Pendereckiego (Homo Ludens), Eugeniusza Rudnika (Ars secandi) i Bohdana Mazurka (Artificial Landscapes). 

O oprawę muzyczną wydarzenia zadba duet HCH, czyli Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński, którzy swoją selekcją nagrań codziennie wprowadzać będą publiczność w nastrój każdego z koncertów. Ponadto Marcin Staniszewski trzykrotnie zaprezentuje możliwości biblioteki sampli ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. 

Wstęp do foyer (a więc uczestnictwo w warsztatach, spotkaniach z kompozytorami, DJ setach) jest bezpłatny. 
Miejsce wydarzenia: MEDIATEKA / Tychy, al. Marszałka Piłsudskiego 16 Strona festiwalu: www.auksodrone.com Facebook: www.facebook.com/auksodrone

reklama
reklama